BALTAZAR ZUNIGA – O ARTYŚCIE

11.06.  Niedziela   g.20.15

B A L T A Z A R   Z U N I G A – TENOR

10 FESTIWAL PERLA BAROKU KOBYLKA BALTAZAR ZUNIGA TENOR

Baltazar Zúñiga urodził się w Meksyku w 1974. W 1998 roku rozpoczął karierę artystyczną jako solista w koncertowym i operowym repertuarze w Meksyku, Włoszech i północnej Europie. Studiował śpiew w Wyższej Szkole Muzycznej Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych w Meksyku. W 1998 zadebiutował jako w Meksyku w roli Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta i Hrabiego Almavivy w Cyruliku Sewilskim Rossiniego. W tym czasie brał udział w międzynarodowym festiwalu wokalnym Pacific Musica Festival w Japonii, którego koncerty odbywały się w najważniejszych salach koncertowych i pod batutą wybitnych dyrygentów. W 2000 r. rozpoczął studia bel canta i muzyki dawnej we Włoszech, doskonaląc umiejętności pod okiem profesorów: Gioacchino Zarrelliego, Michaela Aspinala i Williama Matteuzziego w „Accademia del Teatro Città di Cagli”. W 2001 r zadebiutował we Włoszech na Rossini Opera Festival (R.OF). Występował w operowych rolach: Rinuccio w „Gianni Schicchi „G.Pucciniego, Ferrando w „Cosi fan tutte” Mozarta, Don Ottavio w „Don Giovanni” Mozarta, Foleville w” Il Signor Bruscchino” Rossiniego, Lurcanio w „Ariodante” Händla, oraz roli Rodolfo w „La Boheme” G.Pucciniego.

Współpracuje z wybitnymi europejskimi zespołami muzyki dawnej: Ensemble Pygmalion, La Petite Bande, Accademia Bizantina, Koncert Romano, Arion Choir & Consort, Arte Musica, L’Arte dell’Arco, La Stagione armonica De Labyrintho, La Capella di Cremona, La Capella di San Petronio di Bologna, Orkiestra da Camera di Mantova, ja Musicali Affetti, La Venexiana, Collegium Vocale Gent. Śpiewa na najważniejszych festiwalach muzyki dawnej w Europie i Ameryce, w tym m.in.: Europalia, Lufthansa Festival, Festiwalu muzyki Dawnej Istambuł, Early Music Festival Postdam, Ravenna Festival, Salzburg Festival, Ambronay i Festival de Saints we Francji, Maggio Musicale Fiorentino, Anima Mundi Piza, Festiwal Accademia Chigiana Siena, Festiwal di Hannover, Emilia Romagnia Festival, Festiwal Monteverdi di Cremona ,Casa della Musica di Parma, Alte Musik Melk.

Z wielkim sukcesem występował w najznamienitszych teatrach i salach koncertowych świata, jak Lincoln Center w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie, Concertgebow Amsterdamie, Audytorium Świętego Jana Londynie, Konzerthaus Vien, Auditorium Kitara Japonia, Teatro de Bellas Artes w Mexico City, Auditorium Köln w Niemcy, Audytorium Brugge w Belgii, Grand Théâtre de Montpellier, Theatre de Tulouse, Teatr de Reims, Grand Théâtre de Marseille, Theatre de Bordeaux, Theatre de Tours, Teatr de Awinionie i Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Teatro Bibiena w Mantova, Teatro Comunale w Bolonii, Teatro Rossini w Pesaro, Teatro della Fortuna w Fano, Teatr Lauro Rossi w Macerata, Teatro Comunale w Fermo, Teatro Nichelino w Turynie, Casa della Musica w Parmie i Teatro Olimpico w Vicenzy we Włoszech oraz wielu innych.