MARCIN SIKORSKI – O ARTYŚCIE

4.06.  Niedziela   INAUGURACJA g.20.15.

MARCIN SIKORSKI  – FORTEPIAN

10 FESTIWAL PERLA BAROKU KOBYLKA MARCIN SIKORSKI FORTEPIAN

Marcin Sikorski

„Muzyk grający na fortepianie” – tak o sobie mówi Marcin Sikorski – uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Jego pasją jest interpretowanie arcydzieł kameralistyki. Niedawno rozpoczął współpracę ze skrzypaczką Soyoung Yoon – bezapelacyjną zwyciężczynią ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Po ich recitalu podczas tegorocznego Gdańskiego Festiwalu Muzycznego Borys Kossakowski pisał: „W duecie (bo tak to trzeba określić) z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność.” Jego występy spotykają się z uznaniem publiczności i krytyków. Oto niektóre opinie: S. Olędzki – „fenomenalny muzyk”, A. Rozlach – „pianista precyzyjny i dynamiczny”, D. Szwarcman – „znakomity kameralista”, D. Gonet -„pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, M. Komorowska – „wytrawny kameralista”.

Marcin Sikorski był uczniem Bogumiły Ścigały w PSM w Bytomiu oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Koncertuje m.in. w Polsce, USA, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Gruzji, Holandii i na Ukrainie. W 2001 roku debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena. Jest laureatem nagrody „Fryderyk” za rok 2006. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak: Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal Pianistyki Polskiej, Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów.

Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Chaczaturiana w Erywaniu w Armenii. Pracował jako oficjalny pianista międzynarodowych konkursów skrzypcowych: im. J. Joachima w Hanowerze, im. B. Brittena w Londynie oraz wielokrotnie Konkursu im. H. Wieniawskiego.

Owocem muzycznych spotkań Marcina Sikorskiego z różnymi artystami są również płyty CD. Z Anną Marią Staśkiewicz zarejestrował utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS nagrał kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker – transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. W 2012 roku przy współpracy Programu II Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się płyta z Sonatami skrzypcowymi R. Straussa i D. Szostakowicza oraz premierowym nagraniem Ciaccony K. Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę, nagrana ze skrzypkiem Jakubem Haufą i altowiolistką Katarzyną Budnik-Gałązką.

Obecnie pianista jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie wiele lat blisko współpracował z nieodżałowaną profesor Jadwigą Kaliszewską. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci – Sabiną, Stasiem i Leosiem.