KONCERTY KLAWESYNOWE J.S.BACHA

16 maja 2011   INAUGURACJA

MAREK TOPOROWSKI klawesyn
zespół CONCERTO POLACCO
16 maja, Piątek, 19.00

KONCERTY KLAWESYNOWE JANA SEBASTIANA BACHA

Prof. MAREK TOPOROWSKI – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent, jest jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Szczególnie ceniony jako wirtuoz-klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w barokowej muzyce oratoryjnej. Doskonalił umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii, pracując pod kierunkiem wybitnych europejskich klawesynistów: Aline Zylberajch i Boba van Asperena oraz organisty Daniela Rotha. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im.Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). Otrzymał pierwsze nagrody konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule w Saarbrücken. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Serafina. Studiował również improwizację organową pod kierunkiem Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach, a ogromny wpływ na ukształtowanie się jego muzycznej osobowości wywarł też znakomity pianista i pedagog Kajetan Mochtak.

Artysta chętnie sięga poza klawesynem również po inne instrumenty klawiszowe: wirginał, klawikord czy pianoforte. Jest ogromnie ceniony za umiejętność tworzenia bogatych, improwizowanych partii klawesynowego continuo na koncertach i w nagraniach studyjnych innych wirtuozów. Jego pasją jest muzyka polskiego baroku i klasycyzmu. Pod jego batutą zabrzmiały po raz pierwszy utwory Benedykta Cichoszewskiego, Jana Tomasza Żebrowskiego i wielu innych kompozytorów. Znany jest z rekonstruowania zaginionych czy zapomnianych i nowoodkrywanych dzieł.
„Podobnie jak rekonstrukcja zniszczonego pałacu czy kościoła, tak przywrócenie do życia zapomnianego utworu jest zawsze muzycznym wydarzeniem”
– powiedział w jednym z wywiadów Marek Toporowski.

Jako solista Marek Toporowski daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Nagrał m.in. solową płytę z klawesynową muzyką Jana Sebastiana Bacha dla francuskiej firmy BNL. Bierze udział w niemieckim projekcie dokumentującym organy Dolnych Łużyc, zarejestrował trzy płyty prezentujące instrumenty zachowane w tym regionie. W maju 2010 roku ukazał się jego album zrealizowany dla Brilliant Classics, z koncertami klawesynowymi Carla Philippa Emanuela Bacha – syna Jana Sebastiana. Był kilkanaście razy nominowany do nagrody Fryderyka, zdobył trzy statuetki.

Marek Toporowski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę klawesynu i pełni obecnie funkcję prorektora ds. artystycznych i studenckich

***
W 1991 roku Marek Toporowski założył zespół, który szybko rozrósł się do rozmiaru orkiestry kameralnej – Concerto Polacco. Pod jego dyrekcją stał się ona czołowym polskim zespołem specjalizującym się w interpretacji dzieł epoki baroku, a w 1993 roku zdobył III nagrodę na konkursie zespołów muzyki barokowej w Melk (Austria). Od połowy lat 90. Marek Toporowski prowadzi również chór kameralny Sine Nomine, dzięki czemu jako dyrygent mógł rozszerzyć swój repertuar o barokowe dzieła oratoryjno-kantatowe. Od 1995 roku z Concerto Polacco z Sine Nomine występuje w Warszawie z cyklicznymi koncertami „Arcydzieła muzyki oratoryjno-kantatowej”. Oba zespoły koncertują za granicą, wielokrotnie też reprezentowały Polskie Radio w cyklu transmisji w ramach Dnia Specjalnego Euroradia.

Program koncertu:

Jan Sebastian Bach (1685-1750) – III Koncert D-dur BWV 1054
części: 1.(bez tytułu) 2. Adagio e piano sempre 3.Allegro

Jean Philippe Rameau (1683-1764) – V Koncert z cyklu Pièces de clavecin en concerts
części: 1.Fugue. La Forqueray 2.La Cupis 3.La Marais

Jan Sebastian Bach – I Koncert d-moll BWV 1052
części: 1.Allegro 2.Adagio 3.Allegro

***

Antonio Soler (1729-1783) – Quinteto IV (a-moll)
części: 1. Allegretto 2. Minuet 3.Allegro assai

Jan Sebastian Bach – IV Koncert A-dur BWV 1055
części: 1. Allegro 2.Larghetto 3.Allegro ma non tanto

POSŁUCHAJ KONCERTÓW KLAWESYNOWYCH J.S.BACHA:

Międzynarodowy Festiwal „PERŁA BAROKU – KONCERTY MISTRZÓW”
gromadzi corocznie ponad 4tys słuchaczy. Na zaproszenie Anny Szarek – Lisiewicz przyjeżdżają do Kobyłki gwiazdy muzyki barokowej, klasycznej, jazzowej i world music. Festiwal gościł zdobywców m.in. GRAMMY i MIDEM CLASSICAL AWARD.

Koncerty we wnętrzu pięknej Bazyliki Świętej Trójcy, tylko 15km od Pałacu Kultury i Nauki, tylko 5 km z warszawskiej Pragi.

Wstęp wolny

Sponsorzy Główni:
Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja o.Warszawa, A.M.M. Mazurek, ARS Developer

Partnerzy:
Hotel Trylogia, Klub Galop

Patronat Medialny:
TVP Kultura, RMF classic, Życie Warszawy, AMS media, Charaktery, Cojestgrane.pl,
Gość Niedzielny, Idziemy

5 min z warszawskiej Pragi,
15km od Pałacu Kultury i Nauki
Koncerty i spotkania we wnętrzu pięknej Bazyliki Świętej Trójcy,
ul. Kościelna 2, KOBYŁKA pod Warszawą