-13.06 POLISH BRASS QUINTET

POLISH BRASS QUINTET - VI PERLA BAROKUIII.  KONCERT

13 czerwca 2013     Czwartek, g.19

Bazylika Świętej Trójcy w podwarszawskiej Kobyłce, ul.Kościelna 2

-wstęp wolny-

Dlaczego poszukiwałam na festiwal „Perła Baroku” ansambla instrumentów dętych blaszanych? -posłuchajcie Państwo, a muzyka odpowie sama…

http://www.youtube.com/watch?v=84DRqRqApUc

POLISH BRASS QUINTET

Lubomir Jarosz– pierwszy trębacz PBQ jest absolwentem Uniwersytetu Fryderyka Chopina. W jego historii artystycznej znajdziemy wiele najwyższych konkursowych laurów i stypendiów. Wielu współczesnych kompozytorów powierzało mu prawykonania swoich dzieł. Koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami, w tym z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej. Jako solista występował m.in z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Jest pierwszym trębaczem Warszawskiej Opery Kameralnej.

Michał Gidziński – drugi trębacz PBQ jest absolwentem Uniwersytetu Fryderyka Chopia. Kształcił się również na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Ardasha Marderosiana, Andy’ego Stone Fewingsa, Michaela Ewalda i Edgara Camposa. Już jako młody artysta był członkiem zespołów skupiających najlepszych młodych muzyków, jak Warszawska Filharmonia Młodzieżowa czy Młodzieżowa Orkiestra Dolny Śląsk.W 2003r. bł członkiem Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej Festiwalu w Catanii, a w roku 2004 odbył tournee po Japonii z orkiestrą Young Sound Forum Middle Europe. Współpracuje m.in. z Sinfonią Varsovią, Sinfonią Cracovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Radiową. Jest solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Henryk Julian Kowalewicz – waltornista PBQ jest absolwentem Uniwersytetu Fryderyka Chopina i Hochschule der Kunste Bern w Szwajcarii. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień. Są wśród nich m.in.: Grand Prix i nagroda specjalna Polskiego Radia na VI Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie (2003), oraz zwycięstwo w III Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów w Łodzi (2001). Współpracuje już od 2002r. z wieloma orkiestrami, m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Leopoldinum, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Operą i Filharmonią Narodową. Jest również czynnym kameralistą, członkiem Varsovia Brass Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet, Essentia Musica, Warsaw Brass Trio. W latach 2007-2008  był pierwszym waltornistą Orkiestry Filharmonii Narodowej. Obecnie- od roku 2008 – jest pierwszym waltornistą Orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 2011r. należy równiez do European Brass Orchestra.

Krzysztof Wojtyniak – puzonista PBQ jest absolwentem Uniwersytetu Fryderyka Chopina. W latach 1984-94 był wykładowcą tejże uczelni. Uczestniczył w wielu kursach i festiwalach. Występuje z Sinfonią Varsovią, Capellą Bydgostiensis, Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną, Sinfonietta Cracovia i innymi cenionymi zespołami. Kameralnie współpracował m.in. z Kwintetem Instrumentów Dętych Polskiego Radia i Telewizji. Jest puzonistą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Krzysztof Białek – tubista PBQ już podstawową szkołę muzyczną ukończył z wyróżnieniem. Jako 18to latek zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju. Studiował na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w klasie prof.Romana Siwka, a następnie na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof.Jakuba Urbańczyka. Obecnie doskonali grę pod okiem tego pedagoga w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2008 – 2010 był tubistą „Sinfonii Juventus”, a w roku 2012 uczestniczył w projekcie I Culture Orchestra. Od wielu lat współpracuje ze wszystkimi najlepszymi zespołami orkiestrowymi w kraju.

W PROGRAMIE KONCERTU FANTASTYCZNE BAROKOWE BRZMIENIA

m.in. CHARPENTIERA, ALBINONIEGO, BACHA,

oraz przytoczona powyżej w linku do posłuchania „Galliard Battaglia” Scheidta

 PROGRAM KONCERTU:

Marc-Antoine Charpentier, arr. Lubomir Jarosz – Preludium z “Te Deum”

Tylman Susato – Renaissance Dances – Pięć Tańców z „The Danserye”

(Edited and aranged by John Iveson)

  1. La Morisque
  2. Bransle Quatre Bransles
  3. Ronde
  4. Ronde – Mon Amy
  5. Basse Danse Bergeret

Tomaso Albinoni, arr. David Hickman – Sonata St. Mark

  1. Grave
  2. Allegro
  3. Andante
  4. Allegro

Georg Fridrich Haendel, arr. Walter Barnes – Largo z opery “Xerxes”.

Samuel Scheidt – Galliarda Battaglia

-* * *-

Georg Fridrich Haendel

“Muzyka królewskich ogni sztucznych” – Uwertura

Joann Sebastian Bach – Chorał z kantaty 147 “Jesus bleibet meine Freude”

Johann Sebastian Bach, (arr. Joshua Hauser) – Wachet Auf

Georg Fridrich Haendel, (arr. Fred Mills) – Hallelujah Chorus

Jeremiach Clarke – Trumpet Voluntary

oraz B I S Y  🙂