>>> 10.VI ŚWIATOWE PRAWYKONANIE MAREK ROSZKOWSKI I OPERA QUARTET

VII FESTIWAL PERŁA BAROKU OPERA QUARTET

MECENAS i sponsorzy FESTIWAL PERLA BAROKU

PROGRAM KONCERTU>>>

MAREK ROSZKOWSKI, oboista. Ukończył z wyróżnieniem Royal Northern College of Music w Manchesterze. Regularnie koncertuje jako solista m.in.w St. Martin in the Fields w Angli, współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami polskimi i angielskimi. Wybrany przez Krystiana Zimermana na pierwszego oboistę legendarnej Polish Festival Orchestra wykonał z tym zespołem 41 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Royal Festival Hall w Londynie, Sale Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Yorku, Cennedy Center w Waszyngtonie i wielu wielu innych. Jako pierwszy oboista nagrał z tą orkiestrą i Krystianem Zimermanem jako solistą, dwupłytowy album z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina, który dla wielu krytyków muzycznych i melomanów pozostaje do dziś wzorem niedoścignionym.

OPERA QUARTET  Członkowie Opera Quartet są absolwentami najlepszych klas wiolinistycznych w Polsce (prof. Zenon Płoszaj, prof. Kazimierz Michalik, prof. Marek Marczyk). Na ich indywidualny artystyczny rozwój niewątpliwy wpływ miały także kursy i lekcje mistrzowskie z czołowymi muzykami świata. Pracowali m.in. pod kierunkiem Johna Hollwaya, Natalii Szachowskiej, Emanuela Axa, Krystiana Zimermana, Guntera Pichlera, Justusa Frantza i Ivana Monighettiego. Są laureatami znaczących wyróżnień na arenie międzynarodowej. Michał Lisiewicz, prymariusz Opera Quartet, jest m.in. zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, zdobywcą Pomorskiej Nagrody artystycznej za Debiut Roku 2000, oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Gaudeamus w Rotterdamie. Marta Ziarko-Wiśniewska, wiolonczelistka, zwyciężyła na Międzynarodowym Konkursie muzyki Kameralnej im.Bacewicza, otrzymała również II Nagrodę i Nagrodę Specjalną Światowej Federacji Konkursów podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Heerlen w Holandii.

Karierę zawodową rozpoczynali w znakomitych zespołach orkiestrowych, jak Polish Festival Orchestra i Philharmonie der Nationen. Koncertowali w Europie, Azji i Ameryce w najznamienitszych salach koncertowych: Sale Pleyel w Paryżu, Concertgebuw w Amsterdamie, Kennedy Center w Waszyngtonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie i wielu innych. Ich znakomity poziom instrumentalny i błyskotliwy rozwój szybko zaowocowały stanowiskami koncertmistrzowskimi w czołowych polskich zespołach orkiestrowych. Ci niepospolici instrumentaliści o doświadczeniu bogatym nie tylko w arcymistrzowskie działania w muzyce klasycznej, ale posiadający szerokie horyzonty i aktywnie działający w wielu muzycznych gatunkach od baroku, poprzez teatr, aż do rocka i muzyki awangardowej- dysponują imponującą elastycznością i szerokim wachlarzem brzmień. Jako kwartet połączyli swe doświadczenia sceniczne i edukacyjne w 2006 r. Odbyli kilkakrotnie tournée po Japonii, biorą udział jako muzycy sesyjni w wielu projektach, tworzą także projekty autorskie i własne aranżacje. Równolegle piastują koncertmistrzowskie stanowiska Warszawskiej Operze Kameralnej.

Opera Quartet:

Michał Lisiewicz – I skrzypce, Sławomir Talacha – II Skrzypce, Elżbieta Porębska – altówka, Marta Ziarko- Wiśniewska – wiolonczela

Wtorek, 10 czerwca, g.19.00, Bazylika Świętej Trójcy ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą. wstęp wolny