18. RHONDA LARSON – zdobywczyni GRAMMY AWARD

RHONDA LARSON – FLETY

„One Woman, a World of Music”

20 czerwca 2010, g.19.00, BAZYLIKA ŚWIĘTEJ TRÓJCY. KOBYŁKA

RHONDA LARSON – amerykańska flecistka, nagrodzona Grammy. Najmłodsza w historii zwyciężczyni prestiżowego „National Flute Association’s Young Artists Competition”  dzięki któremu debiutowała w Carnegie Hall. W wywiadzie dla New York Flute Club powiedziała: „Zaczynam widzieć, że muzyka ma do spełnienia ogromne zadanie dla ludzkości : ponieważ może prawdziwie mówić bezpośrednio do ludzkich dusz”. To filozoficzne podejście stało się bazą wyjściową dla jej twórczości.

Rhonda Larson urodziła się z pragnieniem grania na flecie i zawsze podążała swoją własną ścieżką, tą drogą „mniej uczęszczaną”. Odrzuciła zaproszenie do podjęcia studiów na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych świata – Julliard School of Music w Nowym Jorku, pozostając zawsze w głębokiej inspiracji naturalnymi brzmieniami wschodu. Podczas ostatniego miesiąca na uniwersytecie Idaho Rhonda została odkryta przez Paula Wintera, który zaprosił ją do swojego zespołu. Natychmiast rozpoczęła trwające non-stop trasy koncertowe i zrealizowała z tą innowacyjną grupą wiele płyt, które cieszyły się wielkim uznaniem. Po ośmiu latach aktywnej współpracy i po otrzymaniu Nagrody Grammy  – zdecydowała o rozpoczęciu kariery solowej. Komponując własną muzykę i formując własny zespół –  kontynuowała koncertowanie i prowadzenie mistrzowskich lekcji na całym świecie. Nagrała ponad 20 płyt z różnymi artystami. Solowe płyty takie jak „Free as a Bird” czy „Distant Mirrors” są olśniewającym odbiciem kultur świata i dawnych tradycji, w cudowny sposób ukazując jednocześnie jej nadzwyczajną technikę , piękny dźwięk i dynamiczny styl kompozytorski.

Sir James Galway, zaliczany do najlepszych flecistów XX w. wypowiadał się o niej: „..jest jedną z najlepszych…jest wielkim muzykiem” 

Robert Walmsley z „Musical Soundscapes”: „Bez zwątpienia, to jedna z najbardziej utalentowanych flecistek na świecie…” 

A „The New York Times” odnotował: „Fletowy wieczór Rhondy promieniował muzyką. To była po prostu najpiękniejsza wersja muzykalności, która rozlała na publiczność dobry nastrój i wywołała wielki aplauz”

 O programie: „One Woman, a World of Music”  –  przedstawienie koncertowe które objechało Stany Zjednoczone Ameryki, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Irlandię, RPA, Izrael i Palestynę. Larson wykorzystuje w nim oprócz fletów europejskich fascynujące instrumentarium etniczne, m.in.: narodowe flety amerykańskie, Fletnie Pana, flety kryształowe, skandynawskie Seljeflote, celtyckie piszczałki czy bambusowe flety z Indii.  Koncert opiera się na oryginalnych kompozycjach Rhondy i łączy najbardziej duchowe elementy sakralnej, klasycznej, folkowej i etnicznej muzyki. Flety zawsze w solowej roli z akompaniamentem zespołu w różnych konfiguracjach , który zrealizował nagrania towarzyszące solistce podczas koncertów.

Rhonda Larson jest obok takich światłych postaci jak Nelson Mandela czy Dalai Lama – członkiem Parliament’s of the World’s Religions.

wstęp: wolny