26. HOPKINSON SMITH – RECITAL

Artysta urodzony w Nowym Jorku, a wykształcony na Harvardzie, uważany za najlepszego lutnistę świata- wystąpił podczas uroczystego Koncertu Finałowego

5. Międzynarodowego Festiwalu „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów”

z recitalem zatytułowanym:

„Reneissance Rainbow”

/24 czerwca 2012, g.19.    barokowa  Bazylika Świętej Trójcy. Kobyłka pod Warszawą/

Jego 27 solowych płyt uzyskało łącznie zawrotną ilość czterdziestu(!) najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych. Otrzymał 12 razy wyróżnienie  „Choc du Monde de la Music”, 11 razy „10 de Repertoire”, 9 razy „Diapason D’or”, 4 nagrody „Telerama un evenement”, a ponad to: Grand Prix du Disque, 2000 Cannes Classical Awards prize for best 18th concerto recording, Goldberg 5stars- the best recording of 2000 (za nagranie solowych sonat i partit Bacha), oraz wiele innych.

RECENZJE:

„Lutnia jest z pewnością najbardziej osobistym z instrumentów ale także prawdopodobnie najbardziej perfekcyjnym- powiedział Strawiński. W rękach Hopkinsona Smitha prawdą o lutni są oba te stwierdzenia. Słuchać go wykonującego Bacha, Weissa czy Gallota, to słuchać poety. Jest magikiem idealnego intymnego dźwięku.”

Bradley Bambarger / Pulse!Magazine

Hopkinson Smith gra tak imponująco, że uważam jego nagranie Sonat i Partit Bacha za jedną z największych realizacji tego roku na świecie.

Igor Kipnis / Goldberg Magazine

„Książę współczesnych lutnistów”

Lawson Taitte / Dallas Morning News

„Hopkinson Smith  to bez wątpienia, najlepszy  lutnista świata.”

San Francisco Chronicle

„Hopkinson Smith gra na lutni z ekstremalną precyzją i uczuciem(…) Zamknij oczy a odpłyniesz w czasy królów i zamków, bujnych łąk i aniołów w przestworzach(…)Ta płyta jest podróżą wstecz w czasie i jest perfekcyjna do popołudniowej bogatej refleksji”

Steven Athanas / Toledo City Paper